GPS

25. března 2009 v 18:09 | Milan |  Turistika / geocaching

Zhruba před rokem jsme se dozvěděli o zajímavé kratochvíli, zvané geokaching. Mnozí z vás o tomto fenoménu jistě slyšeli, nicméně pro úplnost krátce vysvětlím: Po celé zemi je ukryto obrovské množství "pokladů", jejichž souřadnice a zevrubný popis si můžete dohledat na příslušné internetové stránce. Souřadnice zadáte do vašeho GPS aparátu a můžete hledat. Když poklad najdete, vezmete si to, co někdo schoval dovnitř, a umístíte tam něco vlastního a zapíšete se do přiloženého notýsku.
Uznali jsme, že GPS aparát by možná našeho synka donutil nahlížet na turistiku z trochu jiného úhlu a že by ho to třeba i mohlo bavit a dohnat k jiné aktivitě, než je třeba rozbíjení hraček nebo sebe. Někdo nám poradil, že je možné sehnat tzv. GPS modul, který se připojuje k mobilnímu telefonu přes modrý zub. Tato věcička se pohybuje okolo 900 korun a mohla by být dostačující.
Dobrá, řekl jsem si, a vyrazil do bazaru s telefony. Vyhlédl jsem si nějaký za 800, který měl být s modulem kompatibilní, ale slečna u kasy mě vyvedla z omylu a vysvětlila mi, že by to "asi moc nemakalo" a že do telefonu budu muset investovat podstatně více, neboť modely, které si povídají přes modrý zub s džípíeskou, začínají někde na tři a půl tácech.
Rozžhavil jsem internet doruda a zjistil, že to, co mi slečna cpala v bazaru za 3500, mohu koupit zánovní se záručním listem za 4500 a pořídil tedy nakonec nový. O špásech, které mi přichystal internetový prodejce, se budu šířit jindy. Taky to stálo zato...
Abyste mě správně pochopili, vždycky jsem byl odpůrcem takových těch telefon, co měly navíc zabudovaný foťák, sonar nebo třeba mikrovlnnou troubu, a tím, že jsem pořídil tenhle model, jsem hodně vybočil ze svojí vyšlapané cestičky. Leč zjistil jsem, že to nebude tak jednoduché, rozchodit GPS, protože jsem nemohl najít správný software. Žáci základní školy by s tím asi potíže neměli, protože stahování softvéru je jejich denním chlebem, nicméně já jsem člověk po zenitu a přiznávám, že to pro mě opravdu představuje problém. Z toho mě o vánocích vyvedl kamarád, který můj supertelefon nakrmil novými daty.
Celý nedočkavý jsem chtěl všechno vyzkoušet a nevědomky se připojil na nějakou placenou internetovou stránku, achichouvej achichouvej, stáo mě to čtyři stovky navíc a zase jsem ničeho nedosáhl!!! Jak trnitá je cesta k zavádění digitálních technologií do rodiny! Se zavedením pípy rozhodně nebyly takové potíže jako se systémem GPS…
Situace se vyhrotila na horách, kdy se manželce podařilo drahocenný telefon ztratit. Domluvili jsme se, že už nikdy nebudeme zbytečně investovat do multifunkčních telefonů. Šmitec…
Celá historka má ale dobrý konec a morální ponaučení. Na netu jsem si dohledal GPS pro turisty za slabých 1000 kč, mapy to má už v sobě, ovládání je jednoduché, je to voděvzdorné, jen je to trošku zastaralé a má to jen černobílý displej, což mi nevadí. Takže jsme včera konečně s Ondrou byli hledat poklad a dokonce jsme ho našli.

Pokračování příště!

Nazdar! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 já | E-mail | 26. března 2009 v 12:25 | Reagovat

Tak to zkouším, aby to fungovalo.

2 Mlle Mlle | Web | 7. dubna 2009 v 18:39 | Reagovat

Tak o tomhle si ráda přečtu ještě víc! A prozradíš i webovku se souřadnicema?

3 Tomáš Tomáš | Web | 20. dubna 2009 v 20:31 | Reagovat

Zní to jako opravdu zajímavá disciplína. Ten nápad je skoro geniální a moc se mi líbí:) Škoda, že nějakou GPS nemám, možná by mě to taky chytlo. Každopádně přeji hodně pěkných zážitků na cestách i mimo ně.
PS: Díky za návštěvu a komentář u mě;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama