Epizoda s otcem Roquefordem

25. dubna 2009 v 18:56 | lá |  Novela na pokračování
Starý Roqueford sehnal krávy z pastvy a celý udřený si po západu slunce přisedl ke krbu, u kterého už se hřálo jeho osm hladových ratolestí a jeho jediná chtivá žena. Ohýnek příjemně praskal a domem se rozhostila příjemná večerní pohoda. Ohýnek osvětloval strhané zjizvené tváře jeho dětí a on se kochal tím pohledem. Jednou budou jako on. Budou každé ráno před východem slunce vyhánět krávy na pastvu a před západem je poženou zpátky. Budou mít také svoje chtivé ženy. A kupy hladových dětí budou každé poledne sedat ke kusu chleba se sýrem, a všichni si nechají ono zvučné jméno Roqueford, a to jméno bude jednou slavné, nejslavnější...
Ozvalo se zaklepání na dveře. Starý Roqueford zpozorněl. Jedno z dětí nemístně poznamenalo, že někdo klepe. Roquefordovi se prohnala hlavou otázka, jestli ten dětský sopránek patřil holčičce nebo chlapečkovi. Hodil to za hlavu a šel otevřít. Chlapeček nebo holčička. Plus nebo minus. Kráva nebo bejk. Záleží na tom?
Dveře se otevřely a do místnosti vpluly tři postavy. Uhlazený pán s holí s gumovým koncem a kloboukem na hlavě a dvě jeho gorily s profesionálními výrazy ve tvářích a nezbytnými kufry. V místnosti jako by se náhle rozjasnilo. Snad to bylo zdání, snad optický efekt, způsobený světlou barvou cizincova obleku.
"Dobrý večer," řekl cizinec.
"Bohužel vám nemám co nabídnout," řekl starý Roqueford.
"Mýlíte se, vážený pane," řekl cizinec, pohladil si knír, klepl holí o podlahu a ukázal na dřevěný stolek. Na tom se okamžitě objevil svazek bankovek.
"Co tu chcete?" zavrčel Roqueford. "Proboha, co tu jenom chcete?"
"Echm," odkašlal si nonšalantně cizinec a upravil si kravatu. "Vlastně chci všechno." Ještě jednou klepl holí o zem a balíček bankovek na stole se zdvojnásobil. "Víte, jde mi hlavně o pozemky..."
"Všechno?" Roqueford se zadíval na bankovky na stole, přejel pohledem na hordu svých hladových dítek, na svou chtivou ženu. "Ne. To je málo."
Cizinec ještě jednou klepl holí o zem.
"Ujednáno," řekl Roqueford. V tu chvíli mu čistě náhodou padla do oka kostka sýra, ležící na stole. Ležela tam takhle už asi týden a byla pěkně prokvetlá.
Dostal nápad.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Inka Inka | E-mail | 26. dubna 2009 v 13:32 | Reagovat

Hmm, to jsou mi ksefty...

Proc jsou chlapecci plus a holcicky minus? :)

2 mstajer mstajer | Web | 26. dubna 2009 v 20:56 | Reagovat

Nad tím jsem opravdu nepřemýšlel. Nebyl tím myšlen žádný speciální záměr.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama