Synové Strašnýho Tvrďáka

24. dubna 2009 v 11:07 | Já |  Novela na pokračování

Dan Stone ležel na posteli a nevědomky vyrýval nehtem do ztrouchnivělé pelesti svoje iniciály. D. S. Dýchal ztěžka. Jeho klobouk, jeho zbraně i všechny ostatní zbytky jeho osobnosti ležely pohozené na židli u dveří. Šerifská hvězda ležela ležérně pod židlí.
Nad sedmdesátiletým starcem, ještě donedávna plným energie, teď troskou, starým vybytým monočlánkem, se skláněli jeho tři synové. Nejstarší Pat, mladší Mat a nejmladší plešatý Kidney.
Kidney stál zatrpkle v pozadí a hladil si pleš, pokoušeje se proniknout pohledem škvírkou mezi hmotou masivních těl svých dvou starších bratrů. Nedařilo se mu to, proto jen poslouchal, neboť věděl, že mu nic jiného nezbývá.
"Neboj se, otče," děl Pat, pokoušeje se vykouzlit na tváři soucitný úsměv, leč špek dokonale zabránil všem emocím vyplavat na povrch. "Bude ti lépe. Nějaký čas poležíš a bude zase lépe."
Strašnej Tvrďák jen hlesl, že už to asi těžko bude lepší, když mu táhne na sedmdesát.
"Neboj, otče," řekl Mat a zapleskal faldy. "Budeš zase jura. Vždyť... Vždyť..."
Dan Stone přivřel oči, aby shromáždil trochu energie, a pak pravil takto: "Ale teď poslouchejte, synkové moji." Velice hlasitě polkl a pak pokračoval nezvykle zastřeným hlasem. "Moje město úpí a jeho obyvatelům hrozí strašlivá zkáza. Musíte se vypravit na proklatej západ, do hor a do prérie, a tam, daleko za osmou horou, ba co víc, ještě dál, za nebezpečnou a nepochopenou plání Saurů, ve vzdálené osadě žije Nejmoudřejší Bytost, bytost, která díky své moudrosti nestárne, Svatý Griliáš. Najděte ho... Najděte Nejmoudřejší Bytost... a požádejte... ji... o radu..." Sotva domluvil, upadl do kómatu.
"Blázen," řekl Pat a zívl.
"Magor," řekl Mat a šli na pivo.
Jen Kidney zůstal ještě chvíli stát nad svým sedmdesátiletým otcem, který teď začal hlasitě chrápat. Pak se otočil, sebral ze židle otcovu zbraň a odkráčel na proklatej západ, hledat Nejmoudřejší Bytost, Svatého Griliáše.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama