ČÁST III.

5. května 2009 v 14:58 | Já |  Novela na pokračování


PLÁŇ SAURŮ

I doplnil Kidney měchy pramenitou vodou a vyrazil se svým Ryzáčkem dál na západ, vstříc proklaté pláni Saurů, přesvědčujíce se marně na každém kroku, že všechno přece musí mít někde konec. V periferních oblastech pleši se mu objevovaly myšlenky, že by život mohl končit o něco dříve, než nekonečná Pláň Saurů.
Narazil stetson pěkně do čela a nedbaje nesnesitelně žhnoucího slunce, polykaje prach, vedl svého Ryzáčka mrtvou krajinou. Dával pít více koníkovi než sobě, sázeje na to, že ho Ryzáček někam dotáhne, až mu dojdou síly docela. Snažil se tak získat alespoň chabé alibi před krutou realitou možné smrti.
Po dvou dnech monotónní chůze narazil na prvního Saura. Stál v písku, pevně zapřen svými pařáty, a pozoroval ho dvěma ze svých šesti hlav svým typickým soucitným pohledem, tesáky výhružně odhalené. S třiceti stopami výšky se zdálo, jako by se dotýkal oblohy. Pohupoval hlavami a jen se díval. Soucitně. Proklatě soucitně.
_
Procházel alejí mrtvých uschlých stromů, trčících tupě z písku, žalujících dobu, a poslouchal krákání supů, jediných plodů těchto mrtvých skeletů. Pozoroval svůj stín, stále neochotněji se ploužící prachem po jeho boku.
Otřel pot z čela, dal koníkovi napít a pokračoval, s oním neopakovatelným pocitem, že vody v měchu den za dnem ubývá a ubývá a že dlouho nevydrží, neboť nic netrvá věčně...
_
Tajemný cizinec seděl v houpacím křesle na terase Livarotova domu, pohupoval se, poslouchal gramofon a kouřil nehorázně veliký doutník. Z východu vanul příjemný větřík. Po jeho pravé a levé ruce stály s neutrálními pohledy ve tvářích jeho dvě gorily, svírající své věčné kufry.
Usmíval se. Všechno klapalo. Pozoroval hemžení tam pod sebou. Lidé se svými chabými kufříky, vozy naložené nábytkem, zoufalci, hrnoucí se na nádraží.
Krása. Nebude trvat dlouho a nastolí tady řád jak má být. Nádhera.
Jen šerif se pořát drží, přestože mu táhne na sedmdesát. Ale nebude trvat dlouho a složí se. Složí se jako domeček z karet.
_
Kidney mžoural někam do slunce a každý další krok prožíval, jako by měl k nohám přidrátována piána.
V měchu zbýval poslední doušek vody.
To byl konec.
Hloupý konec.
Hloupý jako celá tahle historka.
Pomalu si Kidney vybavoval konec příběhu. Představoval si, do jaké obludné nekonečnosti se natáhnou poslední vteřiny umírajícího těla. Představoval si vybělenou kostru, lebku, civějící svými důlky na horizont... Co je to smrt? Konec? Začátek? Nebo prostředek? Jeden z mnoha začátků? Kukátko do skutečné reality iracionálmího světa?
Třeba je smrt jediné dobro, které je život schopen poskytnout.
Nesmysl.
Co by mohlo být na smrti dobrého? Má smysl opěvovat bolest? Oslavovat smutek?
Ponenáhlu zjistil, že při chůzi upadá do stavu, podobajícímu se spánku, a že vidí celé své okolí zahalené do podivné mléčné mlhy, takové, která může vycházet jedině z nějaké pečlivě uzamčené komůrky lidského vědomí.
Možná už spal. Nevěděl.
Na obzoru spatřil v mlze zbytky starého opevnění, rozbořené hradby a ruiny domů a prastarých věží kdysi vzkvétajícího, teď však opuštěného města. Zamířil tím směrem s nadějí, že tam nalezne studnu, nebo alespoň kousek stínu.
_
Prošel bránou a to jediné, na co v mrtvých stěnách opuštěného města narazil, bylo obrovské náměstí, v jehož středu ležela pořádná hromada hnoje. Když se pokusil prohlédnout psychedelickou mlhou, která jakoby stále houstla, zjistil, že je to bezvládně ležící Saur.
Podivil se a zvědavost mu vehnala do žil novou sílu. Vlekl Ryzáčka k onomu místu a koník kupodivu vůbec neprotestoval, jat tou kletbou, jako všechny ostatní věci v onom podivném místě.
Mlha stále houstla.
Napuchlými víčky strnule mžoural na pevnou muskulaturu ocelových svalů neuvěřitelné mystické bestie ze vzdálenosti slabých deseti stop. V kratičkém okamžiku se mu prohnala hlavou všechna ta snůška legend, bájí a historek, vesměs samých nesmyslů. Před realitou, spatřenou z tak malé vzdálenosti, všechny ty plky padaly na zem a zanikaly.
Dýchal.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama