Dovolenka, den II.

24. srpna 2012 v 0:15 | Štaja |  Turistika / geocaching
Druhý den ráno vykládám kola a kufry do boskovického azylu, který nám poskytl dávný přítel, pan L. Sedáme do expedičního vozu a podnikáme výsadek na hrad Svojanov.
A vida, Svojanov je již v Pardubickém kraji. Ta naše kántry je opravdu maličká!
Před lety jsme Svojanov nemohli najít, neboť jsme přejeli snadno přehlédnutelnou značku. Dnes už jsme si toho byli vědomi a zaparkovali jsme správně.
Ono máte na Svojanově možnosti dvě. Můžete se vyvézt až nahoru na hrad, ale také můžete nechat vůz dole pod kopcem. Záleží tedy na tom, chcete - li trpět vy, nebo chcete nechat trpět techniku. Je to slušný krpál, jen co je pravda.
Děti si dole pod kopcem nasbíraly maliny a ostružiny a pak už jen brblaly. Taky se divím, že ještě nikdo nevynalezl "obraceč kopců". Bylo by to přece skvělé, prostě si ten kopec narovnat, aby nestálo tolik potu se vydrápat nahoru...
Hrad je fotogenický.
Taktéž prožívá nákladnou a do jisté míry nekonečnou rekonstrukci.
Zvolili jsme (protože děti neudrží pozornost příliš dlouho) kratší okruh, spočívající v prohlídce podzemí a mučírny.
Mučírna byla opravdu strašná. Kačenka spolu s několika dalšími lidmi raději počkala venku. Taková španělská bota a všechny ty aparátky na vypíchávání očí a řezání kůže na zádech, probůh, to je snad lepší strávit tři dny v práci v kuse, případně se zúčastnit narozenin šéfovy babičky a při tom se jakoby báječně bavit!
Po prohlídce jsme si chtěli dát na hradě příjemný obídek, ale Ondra si již při příchodu všiml, že u parkoviště prodávají langoše a navíc je tam dětské hřiště. Šli jsme tedy na langoše.
Tam jsme zažili komickou scénu. Pokud budu nepřesný, nedivte se mi.
Paní ve středních letech se náhle začala rozčilovat, jak je vůbec možné, že dostala kávu v plastikovém kalíšku a kde to jsme a že se vůbec nediví, že sem ti turisté ze západu nejezdí, když tady dostanou kávu do plastového kalíšku. Paní ze stánku se jí snažila vysvětlit, že toto je pouze stánek s občerstvením a pokud chtěla dostat kávu do porcelánu, mohla si připlatit v hradní restauraci, ale znechucená turistka se nepřestala domáhat svých práv, dokonce se začala shánět po majiteli podniku.
Ten se po chvíli opravdu objevil, aby zanesl pánovi na lavici u záchodků kávu v porcelánovém šálku.
"No vidíte! A já to musím pít z plastu! To je hamba!"
"To není hamba," pronesl pan majiel. "To je kamarád."
Tumáš!
Když se děti vyblbly, podívali jsme se na věž a na legendární gotickou zahrádku.

Toto je mohutné zdivo věže zespoda a následující obrázek zobrazuje pohled dolů do Svojanova. Hotový Betlém, že?


Bezprostřední okolí Svojanova je pokryto horninou, obsahující neobvyklé množství granátů. Tyto granáty jsou bohužel špatné kvality a nezpracovatelné, ale můžete je spatřit všude, třeba i ve starých schodech, vedoucích z hradu do gotické zahrádky. Můžete si je vzít domů jako suvenýr.
Zde pár snímků starého zdiva.

Poté následoval krátký výsadek k zajímavým božím mukám zhruba kilometr od hradu.
Zde jsou.

Cestu zpět jsme ryskli po neznačené polní cestě. Neradi se vracíme tudy, kudy jsme přišli. Děti protestovaly, ale nakonec se podvolily. Do poslední chvíle nevěřily, že ještě někdy uvidíme expediční vůz, nebožata...
...Od božích muk se naskytl moc pěkný pohled do údolí.
Cestou Kačenka nalezla úžasný suvenýr.
Zrezivělý řetěz.
Takový řetěz se může hodit, že?
Chvíli se o něj s Ondrou přetahovala a nakonec jsem ho stejně nesl já sám.

Expediční vůz jsme nakonec našli. Dokonce jsme ještě zvládli krátkou odbočku k unikátnímu kostelíku ve Starém Svojanově.
V kašně před vstupem na hřbitůvek můžete spatřit zlatá jablka. Není to úžasné?

Následná neformální večeřička u pana L s neformálním zapíjením kolaudace ukončila k ránu tento den plný zajívavých zážitků a granátů obvykle neformálním zbůsobem.
Dobrou noc...
...Příště bude Macocha! (Tedy doufám!)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Satine Satine | Web | 24. srpna 2012 v 1:28 | Reagovat

Takové lidi jako je ta paní, co se rozčilovala kvůli kelímku, vážně nemám ráda, brr. Jinak pěkné fotky i suvenýr v podobě řetězu. :D Příště bude Macocha? Jakože ta propast v Moravském krasu? Tu jsem viděla asi milionkrát, protože žiju ve městě, kterému se říká Brána Moravského krasu. :D Ale jo, je to tam pěkný.

2 AjA AjA | 24. srpna 2012 v 10:13 | Reagovat

deti z Bullerbynu vymyslely otaceci kopec :)

3 mstajer mstajer | Web | 24. srpna 2012 v 10:42 | Reagovat

[2]: Vida.

4 MirekČ MirekČ | Web | 29. srpna 2012 v 16:03 | Reagovat

Chtělo by to Hummer H2... :-)

5 Babeta Babeta | Web | 1. září 2012 v 18:36 | Reagovat

To byl pěkný dovolenkový výlet. Svojanov vůbec neznám. Pohled dolů z hradu je opravdu jak na betlém. :) Hrad stojí opravdu na pořádném krpálu. :) Ta Boží muka - takováhle z kamení jsem ještě neviděla - úžasné. No a ta zlatá jablka na kašně - to byla perlička na závěr. Moc jsem se potěšila.

6 Jarmila Jarmila | Web | 2. října 2012 v 11:58 | Reagovat

Pohled z hradu Svojanov je úchvatný. Líbí se mi kaplička z kamení, je taková nezvyklá. A zlatá jablka před kostelem jsou zlatým hřebem výletu.

7 Eva Eva | 21. října 2012 v 9:30 | Reagovat

Hrad Svojanov je moje srdeční záležitost. Před mnoha lety jsem zde strávila prázdninový měsíc coby průvodkyně a stále se vracím..:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama